Commitees



General Chair

Bahar KARAOGLAN (Izmir, TR)


Local Chair

Mehmet Emin DALKILIC (Izmir, TR)


Organizing Committee

Bahar KARAOGLAN (Izmir, TR) Cemre CANDEMİR (Izmir, TR)
Elif ACAR HAYTAOGLU (Izmir, TR) Gül BOZTOK ALGIN (Izmir, TR)
Müge FESCI SAYIT (Izmir, TR) Sercan DEMIRCI (Izmir, TR)
Sinem ASLAN (Izmir, TR)   Tarik KISLA (Izmir, TR)

Publications Chair

Gert JERVAN (Tallinn, EE)


Steering Committee

Anna FRIESEL (Copenhagen, DK) Anthony E. WARD (York, UK)
Bahar KARAOGLAN (Izmir, TR) Georgios TSIRIGOTIS (Kavala, GR)
Hamed YAHOUI (Lyon, FR) Jean-Marc THIRIET (Grenoble, FR)
Michael HOFFMANN (Ulm, DE) Olivier BONNAUD (Rennes, FR)
Tatjana WELZER (Maribor, SI)  

International Program Committee

Albert GANADO (Msida, MT) Algimantas VALINEVICIUS (Kaunas, LT)
Almudena SUAREZ (Santander, ES) Andrzej WAC-WLODARCZYK (Lublin, PL)
Athanasios MALAMOS (Heraklion, GR) Bahar KARAOGLAN (Izmir, TR)
Boris ŠIMÁK (Praha, CZ) Bostjan BRUMEN (Maribor, SI)
Carlos Machado FERREIRA (Coimbra, PT) Cyril BURKLEY (Limerick, IE)
Dan SELIŞTEANU (Craiova, RO) Denis-Genon CATALOT (Valence, FR)
Dimiter DIMITROV (Sofia, BG) Dimitris KOSMOPOULOS (Heraklion, GR)
Dimosthenis AKOUMIANAKIS (Heraklion, GR) Dorin POPESCU (Craiova, RO)
Ernest CACHIA (Malta, IT) Fabrice MERIAUDEAU (Dijon, FR)
Fernando MACIEL BARBOSA (Porto, PT) Gert JERVAN (Tallinn, EE)
Georgios TRIANTAFYLLIDIS (Heraklion, GR) Giorgos LIODAKIS (Chania, GR)
Hanna LAMERS (Bielsko Biala , PL) Helmut DISPERT (Kiel, GE)
Hélène FREMONT (Bordeaux, FR) Ian Andrew Grout ( Limerick,IR)
Ilmars SLAIDINS (Riga, LV) Ioannis KALIAKATSOS (Chania, GR)
João Carlos Pires da PALMA (Lisbon, PT) Jaromír HRAD (Praha, CZ)
Josef HYNEK (Hradec Králové, CZ) Jose-V BENLLOCH-DUALDE (Valencia, ES)
Jozef JASĖNEK (Bratislava, SK) Joseph BARSICS (Liege, BE)
Juan Carlos BURGUILLO RIAL (Vigo, ES) Karl GUDMUDSSON (Reykjavik, IS)
Kostas PETRIDIS (Chania, GR) Kostas BALAS (Chania, GR)
Laura GRINDEI (Cluj-Napoca, RO) Kostas VASILAKIS (Heraklion, GR)
Michalis ZERVAKIS (Chania, GR) Manolis TSIKNAKIS (Heraklion, GR)
Metka ZORIC-VENUTI (Maribor, SI) Maria João MARTINS (Lisboa, PT)
Nuno ESCUDEIRO (Porto, PT) Nina BENCHEVA (Rousse, BG)
Raf CATTHOOR (Antwerp, BE) Pentti LAPPALAINEN (Oulu, FI)
Richard SEATON (Milton Keynes, UK) Raimund UBAR (Tallinn, EE)
Romanas Vladas KRIVICKAS (Kaunas, LT) Saba MYLVAGANAM (Telemark, NO)
Samuel NOWAKOWSKI (Nancy, FR) Tarik KISLA (Izmir, TR)
Tomáš ZEMAN (Prague, CZ) Václav HAVLIČEK (Prague, CZ)
Wojciech GREGA (Krakow, PL)